54001, м.Миколаїв, вул. Адміральська, 22 +38 068 4404824 oblrada@mksat.net

Українці зможуть обирати проєкти розвитку власних громад

02.05.2023
За ініціативи Комітету з питань бюджету та Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України (Міністерство відновлення) був розроблений законопроєкт №9165, який дозволить першочергово спрямувати кошти Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) на проєкти регіонів, які найбільше постраждали від військової агресії рф.
У разі ухвалення законопроєкту Верховною Радою, громадяни України зможуть обирати проєкти для своїх громад, голосуючи за них у застосунку Дія.
Попередні норми розподілу коштів ДФРР враховували чисельність населення у регіоні та показник валового регіонального продукту, ці показники не є актуальними в умовах воєнного часу. Законопроєкт №9165 пропонує з 2 млрд гривень коштів ДФРР у 2023 році 50% розподілити рівними частинами між усіма областями, а решту 50% – додатково рівними частинами між 11 областями, які найбільше постраждали від воєнних дій (Донецькою, Житомирською, Запорізькою, Київською, Миколаївською, Сумською, Харківською, Херсонською, Чернігівською, Одеською та Дніпропетровською).
Центральні та місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть подати проєкти за кошти ДФРР через спеціалізовану онлайн платформу. Платформа має забезпечити прозорий та неупереджений відбір проєктів на регіональному рівні. Регіональні комісії проведуть попередню оцінку проєктів за низкою критеріїв, серед яких – соціально-економічний ефект проєкту, сталість, обсяг співфінансування тощо. Оцінка відбуватиметься з бальною системою, при цьому проєкти малих міст з населенням до 50 тисяч осіб отримають додатковий бал.
Проєкти, які набрали не менше 25 балів, передають комісії Мінінфраструктури, яка перевіряє проєкти на відповідність законодавству та подає їх для відкритого опитування у застосунку Дія. За результатами відкритого опитування формуються списки проєктів-переможців, а Мінінфраструктури подасть Кабінету Міністрів України відповідні пропозиції для розподілу коштів ДФРР.
 «Державний фонд регіонального розвитку є ключовим інструментом регіональної політики, яка має на меті збалансований розвиток усіх регіонів відповідно до цілей Державної стратегії регіонального розвитку. В 2022 році ДФРР був призупинений, у цьому році ми маємо адаптувати цей важливий інструмент до реалій воєнного часу та потреб найбільш постраждалих від російської агресії громад.
Законопроєкт зберігає логіку ДФРР, яка була напрацьована у попередні роки, однак на фініші ми пропонуємо застосувати інструмент прямої демократії – голосування за проєкти безпосередньо громадянами у Дії. Впевнена, що цей по суті експериментальний проєкт відкриє нові можливості для більшого залучення громадян до прийняття рішень у державі, до більш інклюзивного процесу відбудови в цілому», – прокоментувала Олександра Азархіна, заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Щоб отримати фінансування, проєкти повинні бути спрямовані на розвиток, відбудову чи будівництво критичної інфраструктури, ЖКГ, лікарень, ЦНАПів, центрів безпеки та укриттів, а також на підсилення регіональної та локальної економіки в умовах викликів воєнного стану та/або створення умов для релокації виробництв.
При цьому співфінансування з місцевих бюджетів має складати не менше 10%, а для бюджетів міст Києва і Севастополя та міських територіальних громад з населенням понад 225 тисяч осіб – не менше 50%.
Tabunschik
Перший заступник голови обласної ради Табунщик
Антон Вікторович 
підписатись на розсилку