54001, м.Миколаїв, вул. Адміральська, 22 +38 068 4404824 oblrada@mksat.net

АКТОВСЬКИЙ КАНЬЙОН

А́ктівський каньйо́н — провал серед голого степу, гранична прірва в кристалічному щиті. Розташований на річці Мертвоводі, поблизу села Актового Вознесенського району Миколаївської області в Україні.

Складається з застарілих вивітрених гранітів, перерізаних Мертвоводом на глибину понад 40—50 метрів. Площа каньйону перевищує 250 гектарів. Являє собою унікальний комплекс гранітних скель, валунів та степової і водної екосистем, розміщений на одному з найстаріших клаптиків суші Євразії.

Природний комплекс Актівського каньйону входить до складу регіонального ландшафтного парку «Гранітно-Степове Побужжя». Є знаним місцем паломництва туристів. У минулому був окремим заказником «Актове».

«Долина диявола», «Малий Крим» – саме так називають Актовський каньйон, який знаходиться у Миколаївській області. Гранітні валуни, стрімкі скелі, величезні кам'яні брили нависають над рікою Мертвовід, по якій, за легендою, скіфи спускали своїх правителів в останню путь. Припускають, що саме через цей ритуал ріка отримала таку назву.

Природа каньйону

Актовський каньйон у селі Актове, який є частиною природного парку «Бузький Гард», входить до списку семи природних чудес України і вважається однією з найстаріших європейських ділянок суші. Актовський каньйон – єдиний у Європі має подібні до знаменитих каньйонів у Північній Америці геолого-ландшафтні показники. Глибина українського каньйону сягає близько 50 метрів, а його площа – 250 гектарів. У самому Актовому часто зупиняються туристи, аби подивитись на каньйон. Скелі у самому селі є найпопулярнішими серед мандрівників. Далі скелі стають крутішими та неприступнішими – саме вони користуються популярністю у альпіністів та фотографів. Відвідати Актовський каньйон найкраще у теплу пору року – весною або ж літом, коли дні стають довшими та теплішими. Через складний рельєф місцевості туристам не вдається сплавлятися по річці Мертвовід, але тутешні місця полюбилися скелелазам. Долина цікава для любителів старовини і тих, хто захоплюється езотерикою. Адже каньйон був сакральним центром Скіфії, де у давнину люди проводили ритуали і молилися своїм богам.

Легенди про ріку

Таку похмуру назву річка Мертвовід отримала неспроста. У її долині знаходяться поховання скіфських царів. За одним із переказів, під час одного із татарських набігів місцеві жителі зварили отруйний відвар, який вилили у ріку. Татари скуштували води та усі померли. За іншою легендою, у цих місцях колись відбулась страшна битва запорізьких козаків з турками, після якої на плесі ріки лежало стільки тіл, що навіть не було видно води. 

Як доїхати

Із Вознесенська потрібно їхати до села Трикрати. Звідти ви їдете по старій бруківці до Актового. По дорозі ви побачите ще одне природне диво – Арбузинський каньйон. Проїжджаєте ще трохи – і ви вже на місці. Краще їхати до каньйону на власному авто, адже маршрутки заїжджають у ці краї доволі рідко. Нагадуємо, що у самому Актовому є невисокі скелі, популярні серед туристів. Якщо ж вам хочеться справжнього екстриму – піднімайтесь вгору за течією. 

 

Травень 2023
Нд Пн Вт Ср Чт Пт Сб
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Tabunschik
Перший заступник голови обласної ради Табунщик
Антон Вікторович 
підписатись на розсилку